Köszöntő 2024.09.28 a CSÉKE 20. születésnapjára.
Szeretettel köszöntöm vendégeinket és az Egyesület tagságát. E vidám és emelkedett hangulatú műsor után Egyesületünk elődjeiről, és az elmúlt időszak főbb eseményeinek rövid áttekintésével tisztelegek 20 éves fennállásunk alkalmából.
Egy kis történelmi emlékezéssel kezdem. 1911.szept.10-én alakult meg a Csobánkai Szépítő Egyesület, célja Csobánka község fejlesztése, szépítése és a társas élet előmozdítása volt. Az I. világháború azonban nem tette lehetővé a hasznos tevékenység hosszabb ideig történő folytatását.
1934.február 10-én megalakul a Csobánkai Községfejlesztő Egyesület, célja a kulturális fejlődés előmozdítása, a falukép csinosítása, a természeti kincsek védelme és még sok egyéb. Ez az Egyesület az 1940-es években még részt vett a helyi közművelődés szervezésében.
Tehát az egyiknek kb.1-évig a másiknak kb. 6 évig volt lehetősége arra, hogy céljaikat megvalósítsák. Mi ezeket a gondolatokat, célokat tán a hegyek, a völgyek, a patakok sugallatára tovább kívántuk folytatni és 2004. augusztus 4-én hivatalosan is megalakult a Csobánkai Értékörző és Községszépítő egyesült.
20 évesek vagyunk! Óriási jelentőségű egy kis egyesület életében és a falu kulturális életében.
2004- ben alakultunk Padisák Mihály, Katona Péter és Szabó Lajos vezetésével és 25 fő lelkes csobánkai lakos részvételével. Akkor fogalmaztuk meg céljainkat, a falu szépítését, kultúránk fejlesztését, hagyományok gyűjtését és őrzését, valamint a környezet védelmét.
Először apróbb dolgokat csináltunk, hirdető táblákat állítottunk, közterületeken füvet nyírtunk, virágbörzét szerveztünk, részt vettünk a falu közösség életében.
Fontos változást hozott életünkbe, a Rozmaring Táncegyütes csatlakozása valamint a Thérné Prála autentikus roma zenész csoport létre hozása. Taglétszámunk megnövekedett, új feladatokkal is bővült tevékenységünk, színházi előadásokat szervezetünk gyerekeknek, táncházat szerveztünk havonta egy alkalommal, és hamarosan felmerült az igény néptánc csoportok találkozásának szervezésére is.
Ennek bonyolítását elsősorban a Rozmaring Táncegyüttes vállalta, a tagsággal együtt. Munkánk eredménye képpen 6 éven keresztül szervezetük, rendeztük az Naptánc fesztivált, ami nagy sikert aratott a környék tánc csoportjai , az ide látogató vendégek és a falu lakossága körében. A fesztivál nagyban hozzájárult a falu népszerűsítéséhez, a turizmus fejlesztéséhez.
Közben tevékenységünk tovább bővült, a Szép kertek mozgalom indításával és a fotó pályázat kiírásával.
Központi pályázatokon is részt vettünk. Rozmaring Táncegyüttesünk szinte minden évben több pályázatot is nyert ami a fenntartásukhoz, fejlődésükhöz nagymértékben hozzá járult.
A Környezetvédelmi Minisztérium által kiírt szakmai pályázaton két ízben is nyertünk, amiből megépítettük a falut körülvevő Tanösvényeket, 2009- ben és 2011-ben.Ezzel lehetővé tettük az erdőt járó kirándulóknak az erdő és a település jobb megismerését. A Tanösvény a mai napig működik, az ide látogató, erdőt járó turisták részére komoly információkat nyújt.
Pályázatot nyertünk a Helytörténeti gyűjtemény bejárati ajtó cseréjére.
Az éppen regnáló Önkormányzat által ki írt pályázatokon is több esetben sikerrel jártunk programjaink támogatását illetően.
A kiemelkedő munkák elismeréseként a Rozmaring Táncegyüttest 2010-ben a Népművészeti Szövetség minősített hagyomány őrző táncegyüttessé nyilvánította.
A Tanösvények megépítésének szervezéséért Benke Ildikó egyesületi tagunk megyei elismerésben részesült.
2013-ban végre eljött az Egyesület egyik legfőbb céljának megvalósítása. Az önkormányzat tulajdonában lévő volt orvosi rendelő épületében a lakosság által adományozott és korábban összegyűjtött régi használati tárgyakat, ruhákat berendezési tárgyakat kiállíthattuk. Az egyesület tagjaiból szervező csoport alakult, Holtságné Csipán Ágnes, Padisák Marika és Pálinkó Mária a falu lakosságával összefogva gigászi munkát végeztek és létrejött a Helytörténeti Gyűjtemény.
A kiállított tárgyak gondozása mellett az épület karbantartásáról, részleges felújításáról is mi gondoskodunk. 2020 óta fénysebességgel alakultak át az Egyesület informatikai oldalai, megújult az elektronikus kommunikáció. Ezt dr. Barócsiné Pászti Nórának köszönhetjük.
E nagyobb lélegzetű feladatok mellett, bonyolítjuk a Szép Kertek mozgalmat, fotó pályázatot hirdetünk, virágbörzét rendezünk. Közöségi rendezvényeken részt veszünk, házi asszonyaink Bordás Ibolya és Erdei Erzsébet finomakat főznek, sütnek. Hétvégeken nyitva tartjuk a Helytörténeti gyűjteményt. Ha kell, közösségi célokra gyűjtést szervezünk, pl.iskolai márványtábla, óratorony szikla.
Mindezek sikeres végrehajtásáért, az Egyesület folyamatos működtetéséért köszönetet mondok a mindenkori Vezetőségnek és a jelenleginek, dr. Barócsi Zoltánnak, Kárpáti Évának, Lengyel Ferencnének és Lipták Ágnesnek.
Köszönetet mondok az Önkormányzatnak az épületért és a támogatásokért. Köszönetet mondok a Nemzetiségi Önkormányzatoknak a támogatásukért. Köszönetet mondok a lakosságnak a sok-sok lelkes támogatásért. A rendszeres támogatókat körünkben üdvözölhetjük: Takács Ákos, Török Rita, Kecső József, Kurucz Tamás, Kovács László, Sziklainé Osztoics Hajnalka.
Köszönetet mondok a Baross Péter Közösségi Ház Vezetőinek és dolgozóinak a mindenkori szíves együttműködéséért és segítségéért.
Köszönetet mondok az elmúlt két évtizedben elért sikereinkért az Egyesület minden tagjának.
20.születésnapunk alkalmával szívből kívánok Mindenkinek minden jót, isten éltesse az Egyesületet és minden tagját.
Benke Tamásné CSÉKE elnök